Rambollin suunnitelmat näkyvät laajasti Tampereen seudulla

– Kestävän kehityksen ratkaisujen ­löytäminen on meillä ytimessä joka hankkeessa. Se ei ole meille pelkkää sanahelinää, vaan selkeästi yrityksen vahva linjaus, jota seurataan ja mittaroidaan tarkasti, Rambollin Tampereen toimistopäällikkö Marko Turkki vakuuttaa.

Ramboll on monialainen suunnittelu- ja konsultointiyritys. Yhtiö on Tampereen seudulla ollut mukana muun muassa raitiotien, Hämeenkadun ja Hämeensillan suunnittelussa sekä Keskuspuhdistamon suunnittelussa, rakennuttamisessa ja valvonnassa. Kestävän kehityksen teema ­korostuu vahvasti yhtiön strategiassa ja projektitoiminnassa.

Ramboll on kansainvälinen yritys, joka toimii 35 maassa. Suomessa toimipisteitä on 21 paikkakunnalla. Suomessa tarjottavat palvelut ovat samanlaiset kuin muuallakin, mutta täällä yhtiöllä on vahvat perinteet erityisesti infrasuunnittelussa. 2000-luvulla päätoimialoiksi ovat nousseet myös ympäristö ja terveys, kiinteistöt sekä rakentaminen.

– Etenkin koronan jälkeen yrityksessämme on ollut vahva tahto lisätä yhdessä tekemistä yli maiden rajojen. Se on yksi tämän hetken strategiamme pääpainopistealue ja organisoitumistamme on muokattu sille suotuisaksi. Saamme Suomessa käyttöömme osaamista maan rajojen ulkopuolelta, mutta myös meidän osaajillemme on vahvasti kysyntää muualla maailmassa, sanoo Tampereen toimistopäällikkö Marko Turkki.

Osaajat Tampereen vahvuus

Tampereella Ramboll on toiminut 1980-luvulta asti. Seudun vahvan kehityksen seurauksena kaikki suurimmat suunnittelu- ja konsultointitoimistot ovat perustaneet oman toimiston tai yksikön Tampereelle, joten hankkeista on kova kilpailu. Töiden lisäksi toimistojen välillä kilpaillaan myös osaa-jista.

– Tampereella on ja on ollut paljon mielenkiintoisia projekteja. Niiden, ja myös Tampereen yliopiston sekä ammattikorkeakoulun kanssa tehtävän läheisen yhteistyön, ansiosta olemme saaneet paljon todella hyviä osaajia yritykseemme. Tampereella hyvin yleinen tarina on, että opiskelija tulee meille harjoitteluun, tekee lopputyönsä meillä ja jää sen jälkeen taloon, Marko Turkki toteaa.

Tampereen valtakunnallisestikin merkittävät hankkeet toimivat houkuttimena, niin opiskelijoille kuin työnhakijoillekin.

– Monessa pienemmässä kaupungissa on todella isoja haasteita löytää osaavaa henkilökuntaa. Tampereen vetovoima näkyy niin, että tänne muuttaa enemmän osaajia kuin täältä lähtee pois. Pääkaupunkiseutu ei ole enää niin houkutteleva vaihtoehto. Uran voi tehdä Tampereellakin.

– Kilpailu tekijöistä on kovaa. Kilpailukykymme lähtee yrityksen arvoista, hengestä, työilmapiiristä ja henkilöstön tyytyväisyydestä. Ne ovat vahvoja valtteja kilpailtaessa parhaista osaajista. Etenkin opiskelijoiden keskuudessa työnantajamielikuvan on oltava laadukas. Tietenkin meidän on myös saatava niitä mielenkiintoisia projekteja vastuullemme, Marko Turkki sanoo.

Raitiotie merkittävin hanke

Vaikka Ramboll ei ole mukana raitiotiehankkeen allianssissa, on yhtiö tehnyt hankkeeseen liittyvää yleissuunnittelua. Parhaillaan työn alla on Lielahti–Ylöjärvi-välin yleissuunnitelma.

– Raitiotie on varmasti viime vuosien valtakunnallisesti tunnetuin ja merkittävin hanke Tampereella, Marko Turkki sanoo.

Rambollin Tampereen toimisto sijaitsee Kannen-Areenan kupeessa. Tämäkin kokonaisuus on yhtiön suunnittelema.

– Usein vähän piiloonkin jäävä hanke on Keskuspuhdistamo. Se on kuitenkin satojen miljoonien hanke, jota on pitkään rakennettu ja joka pian otetaan käyttöön. Olemme olleet siinä useamman vuoden mukana niin infra- kuin laitossuunnittelussa sekä rakennuttamisessa.

Käynnissä olevista hankkeista Metson Lokomotion teknologiakeskus Lahdesjärvellä on yhtiölle merkittävä teollisuuden moni-alahanke, jossa Rambollin laaja-alainen suunnitteluosaaminen on käytössä miltei kaikkien yrityksen palveluosa-alueiden muodossa. Yhtiö vastaa myös rakennuttamisesta ja työmaavalvonnasta.

– Siinä yhdistyvät niin infran, rakentamisen kuin laitossuunnittelunkin tarpeet. Tämän tyyppisiin kokonaisvaltaisiin hankkeisiin me haluamme jatkossakin profiloitua entistä enemmän, Turkki kertoo.

Monessa hankkeessa suunnittelujänne on vuosien mittainen.

– Parhaillaan suunnittelemme muun -muassa VT12:n parantamista välillä Alasjärvi-Huutijärvi sekä tie- ja katujärjestelyjä Hiedanrannan kohdalla. Ennen kuin kuokka on niiden osalta maassa, siihen menee vielä vuosia. Suunnittelu etenee vaiheittain.

Ramboll on ollut mukana myös aluekehityshankkeiden suunnittelussa. Esimerkiksi Ojalan–Lamminrahkan alueen suunnittelussa sillä on ollut vahva rooli. Hiedanrantaan yhtiö on tehnyt suunnittelutöitä pala kerrallaan lähes 15 vuoden ajan.

– Yleissuunnittelu on ehdottomasti yksi vahvuuksistamme. Kestävän kehityksen ratkaisujen löytäminen on meillä ytimessä joka hankkeessa. Se ei ole meille pelkkää sanahelinää, vaan selkeästi yrityksen vahva linjaus, jota seurataan ja mittaroidaan tarkasti, Marko Turkki vakuuttaa.

Tampereella tehdään päätöksiä

Marko Turkki vastaa sektorijohtajana Rambollin infrasuunnittelusta koko Länsi-Suomen alueella. Hän on seurannut läheltä esimerkiksi Turun yrityksiä saada omaa raitiotiehankettaan eteenpäin.

– Turussa ehkä poliittisen päätöksenteon kulttuuri on erilainen kuin Tampereella. Täällä perinteisesti hankkeet etenevät ja lähtevät toteutukseen. Tampereen seudulla on roh-keutta ja poliittiseen päätöksentekoon on löytynyt helpommin yksimielisyyttä. Turussa asia on ollut toisin. Siellä on raitiotietä suunniteltu ihan yhtä pitkään kuin Tampereellakin, mutta vieläkään ei ole tehty päätöksiä toteutuksesta.

Turkin silmin Tampereen positiivinen vire näkyy ja välittyy laajemminkin valtakunnallisesti.

– Alan toimijoiden kesken jutellessa tämä positiivinen ilmapiiri nousee lähes aina esiin. Tampereen kehitys on huomattu myös muualla.

Liikenteellisesti Tampere on kehittynyt Turkin mielestä oikeaan suuntaan.

– Jälkikäteen voidaan sanoa, että esimerkiksi Rantatunneli oli ainoa oikea ratkaisu. Olisimme liikenteen osalta pulassa tämän kasvun keskellä ilman sitä. Samaan aikaan henkilöautoilun osuutta on saatu pienennettyä muun muassa ratikan avulla, ja pyöräilyn olosuhteisiin kaupungissa on tehty merkittäviä panostuksia viime vuosina.

– Ajan kanssa ihmiset oppivat toimimaan uusilla tavoilla. Esimerkiksi Hiedanrannan liityntäpysäköinti oli täynnä autoja melkein ensimmäisestä päivästä, kun ratikka alkoi siellä liikennöidä. Matkaketjut pitää vain tehdä ihmisille mahdollisimman helpoiksi ja sujuviksi.

Alueen kunnat merkittäviä asiakkaita

Rambollin Tampereen toimiston asiakkuuksista alueen kunnat ovat suurimpia. Lisäksi monet Tampereen toimiston noin 400 asiantuntijasta tekevät projekteja valtakunnallisissa hankkeissa.

– Julkinen puoli on omassa sektorissani selkeästi suurin asiakaskunta, mutta kiinteistöpuolella tilanne kääntyy toisin päin. Siellä yksityiset yritykset muodostavat pääosan -asiakaskunnasta, Marko Turkki kertoo.

– Julkisissa hankkeissahan tehdään nykyisin paljon puitesopimuksia, jonka kautta kaupunki teetättää töitä. Projektikohtaisesti aina sovitaan mitä suunnittelukokonaisuuteen otetaan mukaan. Se on sujuva toimintatapa, jolla työt saadaan liikkeelle melko nopeasti. Isommissa hankkeissa kilpailutukset ovat paljon raskaampia prosesseja ennen töiden käynnistymistä.

Ramboll

  • perustettu Tanskassa vuonna 1945
  • toimii 35 maassa, pääkonttori Tanskassa
  • Suomessa toimipiste 21 paikkakunnalla
  • noin 18 000 työntekijää, joista 2500 Suomessa, Tampereella noin
  • 400 tavoitteena on luoda kestäviä yhteiskuntia ja ajaa positiivista muutosta asiakkaille
  • yhtiön strategiassa korostuvat kestävä kehitys ja sitoutuminen kestävään tulevaisuuteen
  • ilmaston, luonnon monimuotoisuuden, luonnonvarojen käytön ja nopean kaupungistumisen haasteisiin yhtiö pyrkii vastaamaan neljän teeman kautta: hiilineutraalisuus, elinvoimaisuus ja sopeutuminen, resurssitehokkuus ja kiertotalous sekä luonnon monimuotoisuus

Save the date: Ramboll isännöi Kauppakamariaamiaista pe 24.4.2026.

Teksti ja kuva Jari Runsas

Scroll to Top